
Foto/photo: Marwan Naamani/AFP
Nawal Al Sadavi, egipatsku spisateljicu, doktorku, strastvenu feministkinju, često nazivanu “Simon de Beauvoir arapskog sveta”, koja je u okvirima svoje kulture radila stvari koju su izvan ustaljenih pravila. Žena sa Trga Tahrir, jedna od najcitiranijih i najprevođenijih arapskih spisateljica, dobitnica brojnih nagrada i najčuvenija egipatska feministkinja.
Rasla je sa devetoro braće i sestara. Ljubav prema nauci nasledila je od oca, činovnika u Ministarstvu obrazovanja i učesnika borbe za nezavisnost Egipta. Svoj prvi bunt iskazala je na dan kad je trebala da se upozna sa mladićem sa kojim su joj njeni roditelji ugovorili brak. Naime, desetogodišnjoj Naval otac je rekao da obuče lepu haljinu jer će tog dana imati posebnog gosta. Pronicljiva devojčica, shvativši o čemu se radi, obojila je zube sirovim patlidžanom, znajući da se to neće dopasti njenom budućem vereniku i njegovoj porodici. Na taj način postavila je temelje revolucije i podršku ženama u preuzimanju života i odluka u njihove ruke.
Diplomirala je medicinu 1955.godine na Kairskom Univerzitetu. Kroz svoju lekarsku praksu istraživala je fizičke i psihičke probleme žena i povezivala ih s represivnim kulturnim običajima, patrijarhalnim okolnostima, klasnim razlikama i imperijalističkim ugnjetavanjem.
Bila je osnivač i predsednica Udruženja solidarnosti arapskih žena i suosnivač arapskog udruženja za ljudska prava. Napisala je preko pedeset romana, dramskih komada, memoara i eseja.
Godine 1972. objavila je knjigu “Žena i sex” ar.المراة والجنس, u kojoj skreće pažnju na razne nezakonite radnje počinjene nad ženskim telima, uključujući i obrezivanje. Knjiga je postala pokretač drugog talasa feminizma.
Kao rezultat knjige i njenih političkih aktivnosti, Sadavi je otpuštena s tadašnjeg vrhovnog položaja u Ministarstvu zdravlja.
Kroz svoja druga dela “Žena na nultoj tački”, “Izidina ćerka”, “Skriveno lice Eve” pokazala je bunt arapske žene prema društvu, njen potlačen polažaj prema suprugu i šefu, klasne razlike i imperijalistička ugnjetavanja.
1981. godine završila je u zatvoru zbog suprostavljanja režimu Anwar Al Sadata, nedugo potom smenjena sa položaja glavnog urednika stručnog medicinskog časopisa.
1993. godine bila je primorana da napusti rodni Egipat zbog pretnji smrću. Ovo je bio jedan od najtežih trenutaka, a u doba svog izgnanstva predavala je na brojnim univerzitetima u Americi, između ostalog i na Harvardu.
Najistaknutija ličnost egipatskog feminizma, revolucionarka, probuđena žena Naval el Sadavi nastavlja da inspiriše i obrazuje generacije žena koje dolaze i ostavlja nam u amanet presušnu potrebu svake žene da bude autentična, slobodna i poštovana.