
Žena, arapska revovucionarka svog doba, Fatima al-Fihri osnovala je prvi univerzitet na svetu, Univerzitet Al-Qarawiyyīn, daleke 859. godine.
Poredjenja radi, Univerzitet u Beogradu osnovan je 1808. godine, skoro 1000 godina kasnije, Univerzitet Oxford osnovan je oko 1096.godine, dok je Sorbona u Parizu osnovana 1253.godine oko 400 godina posle Univerziteta Al-Qarawiyyina.
Fatima bint Muhammed al-Fihri Al-Qarashiya rodjena je početkom 9. veka na teritoriji današnjeg Tunisa, kao ćerka bogatog trgovca Muhammeda Al Fihrija.
Nakon smrti oca, Fatima i njena sestra Merjem nasledile su veliko bogatstvo.
Budući da su bile izuzetno obrazovane, odlučile su da svoje živote i bogatstvo posvete razvoju i unapredjenju svog društva.
Prvo su izgradile nekoliko džamija, medju kojima se ističe dzamija Al-Qarawiyyin, čiju je izgradnju lično nadgledala Fatima.
Baš oko ove džamije 859. godine osnovan je najstariji Univerzitet na svetu, Univerzitet Al-Qarawiyyin, koji od tada do danas neprekidno radi.
Na ovom univerzitetu se nekada, pored islamskih nauka, izučavala i gramatika, logika, retorika, matematika, astronomija, geografija, istorija i muzika. Raznovrsnim programom i kvalitetom obrazovanja brzo je stekao glas dobrog univerziteta pa je odmah počeo da privlači studente i naučnike iz celog arapsko-islamskog sveta.
Smatra se da je Univerzitet Al-Qarawiyyin odigrao važnu ulogu intelektualno-obrazovnog mosta izmedju naučno superiornog islamskog sveta i Evrope i da se preko tog mosta prenešeno znanje u Evropi generisalo u evropsku renesansu.
Biblioteka Al-Qarawiyyīn se smatra najstarijom bibliotekom na svetu. Procenjuje se da se u njoj nalazi oko 4000 rukopisa. Među najvrednijim je Kuran iz 9. veka, pisan kufskim pismom na kamiljoj koži, najstarija biografija proroka Muhameda koju je napisao Ibn Ishak, kao i originalna kopija teksta Ibn Haldunove Muqaddime.