
Rođenje deteta je jedan od najsvetijih i najradosnijih trenutaka u životu svake porodice. U islamskoj tradiciji, taj trenutak se dodatno oplemenjuje običajem akike (ar. العقيقة) – obredom koji nosi duboku duhovnu, humanitarnu i zajedničarsku simboliku.
Kroz akiku se ne izražava samo zahvalnost Bogu na daru deteta, već se dete na poseban način uključuje u zajednicu, uz činove ljubavi, darivanja i brige o drugima.
Kada se akika obavlja?
Preporučeno je da se akika obavi sedmog dana nakon rođenja deteta. Ukoliko to nije moguće, može se obaviti i kasnije – 14. ili 21. dan, ili u bilo kom trenutku kada porodica bude u mogućnosti. Sedmi dan je, međutim, najviše podstaknut u hadisima.
Šta se tačno radi u okviru akike?
1. Žrtvovanje životinje
Za dečaka se obično žrtvuju dve ovce ili koze, dok se za devojčicu žrtvuje jedna.
Meso se deli na tri dela – jedan deo za porodicu, jedan za rodbinu i prijatelje, a treći za siromašne. Time se istovremeno izražava zahvalnost Bogu, jača se zajednica i pomaže onima kojima je potrebno.
2. Šišanje kose novorođenčeta
Tog dana se detetu obrija glava – i to simbolično, kao znak novog početka i čistoće.
Težina obrijane kose izmeri se i zatim se u zlatu ta vrednost udeli kao sadaka (milostinja) siromašnima. Ovaj gest spaja duhovno sa materijalnim, pokazujući zahvalnost i solidarnost.
3. Davanje imena detetu
Uobičajeno da se tog dana detetu zvanično dodeli ime. Islamska tradicija podstiče davanje lepih, značenjskih imena, često onih koja su nosili poslanici, ashabi i pobožni ljudi.
Zašto je akika važna?
Akika nije samo obred – to je čin zahvalnosti Bogu na daru deteta, ali i čin uključivanja deteta u zajednicu kroz ljubav, darivanje i pomaganje drugima. Kroz hadis Poslanika Muhammeda, saznajemo:
“Svako dete je pod akikom. Na sedmi dan se žrtvuje životinja za njega, obrije mu se glava i da mu se ime.”
(Hadith – Tirmidhi, Abu Dawood)
U mnogim muslimanskim zajednicama, običaj je da rodbina i prijatelji daruju bebi zlatne narukvice, lančiće ili dukate – kao znak blagoslova i ljubavi. Ovi darovi često ostaju u porodici kao uspomena i amanet za budućnost.
Akika je lep, emotivan i simboličan trenutak u životu jedne muslimanske porodice – ispunjen zahvalnošću, radošću, zajedništvom i duhovnim mirom.